Kolejna edycja warsztatów z niesamowitą i pełną energii instruktorką.

To będzie spotkanie dla wszystkich wielbicieli dobrego brzmienia i dla tych, którym muzyka z Angoli nie jest obca. Manu, w połowie Polka, w połowie Angolka, rzuca wyzwanie wszystkim, kochającym dobrą zabawę. Podczas zajęć Manuela przekazuje i oczekuje w zamian sto procent energii. Kładzie nacisk zarówno na genezę kroków i ich technikę, jak i na dobrą zabawę i nabranie świadomości własnego ciała. Pragnie szerzyć współczesny taniec afrykański i pokazać, że nie oznacza on jedynie „tradycyjny”, ale także „nowy, uliczny”.
Będzie energetycznie i mocno!

INSTRUKTOR:
Manuela Marsal Cabitango

TERMIN:
23.09.2017 – sobota

 

PLAN:
11.30 – 12.45 AFRO HOUSE
12.50 – 14:05 KUDURO

MIEJSCE:
Kimama Dance Studio
ul. Tkacka 64

CENA:

UWAGA! do 16.09.2017
50 pln – całość / 2,5h

po 16.09.2017
30 pln – pojedyncze wejście / 1h
60 pln – całość / 2,5h

ZAREZERWUJ SOBIE CZAS JUŻ DZISIAJ!

MIEJSCE:
Kimama Dance Studio
ul. Tkacka 64

ZAPISY:
Bezpośrednio w Studiu Tańca Kimama, drogą mailową studio@kimama.pl.
Ilość miejsc ograniczona! Wzięcie udziału w wydarzeniu na fb nie jest jednoznacze z rezerwacją miejsca na warsztatach.

MANUELA MARSAL CABITANGO – Jedna z pierwszych i nielicznych instruktorek kuduro i afro-house w Polsce. Członkini i choreografka afrykańskiej rewii tanecznej Mulemba! z Warszawy, z którą zakwalifikowała się do półfinału programu „Mam Talent!”. Instruktorka festiwalu Kuduromania ‒ jedynego w Europie festiwalu tanecznego poświęconego współczesnym stylom tańca afrykańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wywodzących się z Angoli kuduro i afro-house’u. Autorka jedynej dotąd w Polsce pracy naukowej dotyczącej kuduro (Kuduro. Próba charakterystyki zjawiska z perspektywy antropologii tańca).
Taniec pojawił się w jej życiu wraz z nauką chodzenia. Pomimo silnego powiązania ze współczesnym tańcem afrykańskim, pierwsze sukcesy rozpoczęły się z tańcem towarzyskim, a później szeroko pojętym tańcem ulicznym, z którego kształciła się pod okiem licznych instruktorów z kraju i zagranicy.
Niepowtarzalny styl „dopieszczała” zdobywając umiejętności takich technik tanecznych, jak: pantsula, soukous, coupé décalé, ndombolo, azonto, czy taniec tradycyjny z Gwinei. Wiedzę zawdzięcza tancerzom z całego świata: Pele Gae i Sello Modiga/ Real Action Pantsula (RPA), Blaya (Brazylia), Dúnia Pachecó (Angola), Guyguy Ndakiza (Demokratyczna Republika Konga), Alain Nca (Kamerun), Chipper Inter (Wybrzeże Kości Słoniowej), Mohamed Kouyaté (Gwinea), Janča Jay (Czechy).

OPIS ZAJĘĆ:

KUDURO – Cú duro (z jęz. portugalskiego) oznacza „twardy tyłek” – jest to styl tańca powstały w musekes, przedmieściach Angoli (południowo-zachodnia Afryka) na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, z inicjatywy młodych Angolczyków. Bodźcem prowadzącym do stworzenia go były prawdopodobnie wydarzenia towarzyszące trwającej 26 lat wojnie domowej, co wpłynęło na nierzadko agresywną formę tańca, jaka jest przybierana przez kuduristas – tancerzy kuduro. Nazwa tańca prawdopodobnie powstała z inicjatywy artysty Tony Amado i pochodzi od sposobu, w jaki aktor Jean-Claude van Damme tańczył w jednej ze scen w filmie „Kickboxer”. Styl kuduro przypomina połączenie właściwego Angolczykom sposobu poruszania się (ruchy zaczerpnięte z tradycyjnego tańca typu semba) z hip hopem i housem, jednak tworzy odrębny rodzaj tańca z właściwymi tylko sobie krokami.
Kuduro cechuje duża liczba elementów opartych na mimice twarzy, a także ruchów, za pomocą których kuduristas parodiują określony sposób bycia lub naśladują pewne typy osób (homoseksualistów, ludzi starych), jak i zwierząt. Elementy te mają też na celu wyrażenie różnorakich, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji.

W odróżnieniu od stylów tańca z narzuconą techniką ruchu i ściśle określonymi krokami, kuduro charakteryzuje duża dowolność – jest to taniec spontaniczny, którego kroki mogą zostać stworzone przez każdego. Każdy może też nadać temu tańcu odpowiedni charakter – agresywny, który ma wyrażać bunt przeciwko zjawiskom, przyjętym normom lub radosny, zabawowy, mający pokazać nadzieję i energię czerpaną z tańca.

AFRO-HOUSE – jest to młody gatunek współczesnej muzyki afrykańskiej. Powstał na ulicach państw południowej Afryki (RPA, Mozambik, Angola). Stanowi połączenie tradycyjnych rytmów afrykańskich i house. To także odmiana tańca. W Angoli kroki taneczne w afro-house są ściśle związane z krokami w kuduro. Dużą rolę odgrywa praca klatki piersiowej, rąk i bioder, dzięki czemu uczestnicy zajęć mają okazję zwiększyć świadomość własnego ciała.